NIEPOCZYTALNY KLUB KSIĄŻKI CHPD

Długo myślałam nad jakimś cyklem, w ramach którego czytalibyśmy razem książki. Do tej pory wyglądało to tak, że na blog czy Instagram wrzucałam swoje recenzje przeczytanych książek, a Wy mogliście się do nich odnieść, jeśli daną lekturę już znaliście, albo skorzystać z mojej rekomendacji, jeśli opis zachęcił Was do dalszego zagłębiania tematu.

Uznałam, że super byłoby czytać książki w tym samym czasie, na bieżąco dzieląc się swoimi refleksjami, wymieniać ulubionymi cytatami i w ogóle móc „na żywo” porozmawiać o lekturze. Dlatego z wielką przyjemnością chciałabym zaprosić Was do Klubu Książki #niepoczytalnaChPD, gdzie – póki co wirtualnie – będziemy prowadzić rozmowy dotyczące książek. Jeśli fajnie się to rozkręci i będziecie chcieli się spotykać w realnym świecie – czemu nie – jestem i za tym!

Cudownie byłoby, gdybyśmy mogli omawiać dwie lektury miesięcznie, dlatego startujemy od razu teraz, zaraz, natychmiast z grubej rury. Dołączcie!

LUTY 2020

LISTA LEKTUR:

☛ ŁUKASZ PILIP, PODWÓRKO BEZ TRZEPAKA. REPORTAŻE Z DZIECIŃSTWA ☚

Opis wydawcy: Czego chcą dzisiejsze dzieci? Maciek wolałby, żeby koledzy nie nazywali go dzieckiem kalek. Łukasz marzy o zdrowiu, ale twierdzi, że jego marzenia są jak dinozaury, czyli duże i wymarłe. Nel, która dorasta na oceanach, czasami tęskni za lądem i za mamą. Inny Maciek, geniusz z autyzmem, ma dość bycia dla innych zwierzęciem w cyrku. Krystian wytatuował sobie na kolanach dwie kropki – bo nigdy nie uklęknie przed policją ani sądem. Ale spełnienie tych próśb nie wystarczy. Dzieci chcą więcej – dostępu do ucha dorosłego. Posłuchajmy ich.

O książce rozmawiamy 25.02.2020 na FB i IG ChPD.

GRUDZIEŃ 2019

LISTA LEKTUR:

☛ OLGA HUND, PSY RAS DROBNYCH 

Opis wydawcy: Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie i koncentracja uwagi, unikanie ludzi, płaczliwość z myślami i tendencjami samobójczymi.

O książce rozmawiamy 16.12. na IG ChPD.

RESHMA SAUJANI, ODWAGI! NIE MUSISZ BYĆ DOSKONAŁA ☚

Opis wydawcy: Autorka zachęca kobiety do porzucenia perfekcjonizmu i do podejmowania odważnych, a nawet ryzykownych decyzji. Ujawnia źródła zaszczepianego w nas kultu doskonałości oraz mechanizmy, którym od dziecka jesteśmy poddawane. Saujani opisuje także skutki tych zjawisk w dorosłym życiu i dzieli się z czytelniczkami pomysłami, jak sprawić, by odważne działanie stało się nawykiem.

O książce rozmawiamy 30.12 na IG ChPD.

LISTOPAD 2019

LISTA LEKTUR:

☛ KATARZYNA MICHALCZAK, KLUB SNÓW ☚

Opis wydawcy: Jak być dorosłą, gdy już się dorosło? A jak być dorosłą, kiedy ma się dziewięć lat? To książka o relacjach, których nie ma, ale które bardzo chciałoby się mieć. O kobietach zaskoczonych, że mają doświadczenie. O tym, że miejsce, w którym się wychowamy, podróżuje potem w nas. O małych dziewczynkach w latach 80., które są gnębione, ale zawsze trochę zwyciężają – choćby dorastając. O matkach i córkach. A język jest tu osobnym bohaterem.

O książce rozmawiamy 14.11 na FB i IG ChPD.


SIGRID NUNEZ, PRZYJACIEL

Opis wydawcy:  W nagrodzonej prestiżową National Book Award z 2018 roku powieści Sigrid Nunez w sposób błyskotliwy i przenikliwy opowiada o nowojorskim środowisku literackim, problemach starzejącego się pisarza i codziennej pracy nauczyciela akademickiego. To również historia o przyjaźni, miłości i śmierci, jak też o wartościach, jakie do naszej egzystencji wnoszą zwierzęta.

O książce rozmawiamy 28.11 na FB i IG ChPD

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Wydawnictwo Pauza (@wydawnictwo_pauza)

 


PAŹDZIERNIK 2019

LISTA LEKTUR:

☛ JOANNA JĘDRUSIK, 50 TWARZY TINDERA 

Opis wydawcy: 50 twarzy Tindera to fascynujący autobiograficzny reportaż o poszukiwaniu bliskości, seksu i sensu, praktyczny poradnik randkowania i obsługi relacji damsko-męskich. Asia Jędrusik korzystała z tej apki tak intensywnie, że momentami aż bolał ją kciuk od przewijania potencjalnych partnerów. I tylko raz umówiła się na randkę z fanem Breivika.

O książce rozmawiamy: 15.10. na IG i FB ChPD.


GRZEGORZ UZDAŃSKI, ZARAZ BĘDZIE PO WSZYSTKIM ☚

Opis wydawcy:  Jadzia jest osiemdziesięcioletnią pensjonariuszką domu opieki. W miejscu, w którym rytm strzępków życia wyznaczają jedynie posiłki, obchody personelu, wizyty nielicznych już przyjaciół i krewnych oraz oglądanie seriali, nie ma zbyt wielu rozrywek oprócz myślenia. To delikatna, kameralna i świetnie napisana nieduża opowieść o samotności na wielu poziomach, opowiadająca o najciemniejszych zakamarkach ludzkich dusz. Stworzony przez autora słodko-gorzki portret pensjonariuszy i pracowników domu starców jest przejmujący, dojmująco smutny, złośliwy, ale i miejscami ironicznie zabawny.

O książce rozmawiamy 29.10 na FB i IG ChPD.


WRZESIEŃ 2019

LISTA LEKTUR:

☛ ELŻBIETA TURLEJ, NACIĄGNIĘTE. JAK POLKI UWIERZYŁY, że TYLKO PIĘKNE BĘDĄ SZCZĘŚLIWE ☚

Opis wydawcy: reporterka „Newsweeka” wchodzi tam, gdzie nie ma fleszy i przeciętnym śmiertelnikom wstęp wzbronionym. Rozmawia z gwiazdami, ale też z odpowiedzialnymi za wygląd celebrytek specjalistami medycyny estetycznej. Aby zrozumieć jak tworzy się współczesny ideał piękna wchodzi na „ścianki”, rozmawia z fotografami gwiazd i ich retuszerami. W swojej podróży przez świat piękna i sukcesu rozmawia również z przeciętnymi Polkami, które dały się naciągnąć i skrzywdzić współczesnym guru.

O książce rozmawiamy: 10.09 na FB i IG ChPD.


HENDRIK GROEN, ŻYJ I POZWÓL ŻYĆ ☚

Opis wydawcy: Arthur Ophof zupełnie inaczej wyobrażał sobie swoje życie. Marzył o emocjonujących podróżach w odległe rejony świata, a zamiast tego tkwi godzinami w ulicznych korkach. Jego małżeństwo utknęło w martwym punkcie i stało się równie nudne i nieekscytujące, jak jego przyjazne rodzinom z dziećmi sąsiedztwo. Piątkowe popołudnia spędzane w towarzystwie trzech najlepszych kumpli są jedyną osłodą jego monotonnej egzystencji. Arthur zbliża się do pięćdziesiątki i ma poczucie, że czas ucieka.

Kiedy jego pracodawca „z żalem pozwala mu odejść”, Arthur – z całkiem niezłą odprawą – dostrzega szansę na rozpoczęcie życia na nowo…

O książce rozmawiamy 24.09 na FB i IG ChPD

 


SIERPIEŃ 2019

LISTA LEKTUR:

MACIEJ MARCISZ, TAŚMY RODZINNE

Opis wydawcy:  „Taśmy rodzinne” to opowieść o magicznej i fatalnej sile pieniądza, narodzinach fortun nowobogackich, toksycznym poczuciu wyjątkowości i skutkach manipulowania wspomnieniami. O tym, czego nigdy nie dowiemy się o cudzej rodzinie i o pewnej taśmie VHS.

O książce rozmawiamy: 6.08 na FB i IG ChPD

Fot. Maciej Marcisz

 

KLICKA BARBARA, ZDRÓJ

Opis wydawcy: Zdrój opowiada o młodej kobiecie, która znajduje się na turnusie uzdrowiskowym w Ciechocinku. Sanatorium okazuje się miejscem pełnym pułapek, rytuałów i sekretów, a bohaterka mimo wielu wysiłków nie potrafi zrozumieć reguł rządzących zdrojowym światem. Wszystko w tej opowieści rozgrywa się na pograniczu zdrowia i choroby, a także codzienności szpitala i jego mrocznych zakamarków.

O książce rozmawiamy 20.08 na FB i IG ChPD


REGULAMIN NIEPOCZYTALNEGO KLUBU KSIĄŻKI CHPD:

  1. Każdego miesiąca czytamy wspólnie dwie książki. Nie musicie czytać obu książek, możecie wybrać sobie tylko jedną.
  2. Na lekturę każdej książki dajemy sobie ok. 2 tygodni.
  3. Po upłynięciu terminu, na blog wrzucam swoje recenzje / refleksje po lekturze książek, a na Facebooku lub IG zapraszam Was do dyskusji w komentarzach.
  4. Biorąc udział w dyskusji dot. książek zobowiązujesz się do szanowania opinii innych osób, a także do powstrzymania się przed oceną zdania i gustu innych.
  5. Najciekawsze opinie – za zgodą ich autorów – będą publikowane na blogu w formie cytatów, a zdjęcia i video udostępniane na Instagramie (żebym mogła znaleźć Wasze posty, proszę Was o oznaczanie mojego profilu na Insta @chujowapanidomupl oraz używanie hasztagów #niepoczytalnaCHPD #miejscekobietyjestprzyksiazkach